Koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi są ewidencjonowane odrębnie dla poszczególnych nieruchomości. Obejmują koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem lokali niezależne i zależne od Spółdzielni.
Na koszty niezależne składają się: zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków, abonament za wodę, odprowadzenie wód opadowych i roztopowych, energia elektryczna części wspólnych, dostawy ciepła, w tym podgrzanie wody, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podatek od nieruchomości, opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, opłaty przekształceniowej. Wysokość cen składników kosztów niezależnych jest często regulowana urzędowo, narzucana z góry przez dostawców. Stanowi również opłatę obligatoryjną pobieraną przez organy administracji publicznej takie jak podatek od nieruchomości, opłata za gospodarowanie odpadami. Spółdzielnia w zakresie kosztów niezależnych pełni funkcję pośrednika pomiędzy dostawcami a ostatecznym nabywcą jakim jest mieszkaniec nieruchomości.
W przypadku zmiany wysokości opłat na pokrycie kosztów niezależnych, w szczególności energii, gazu, wody oraz odbioru ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych, Spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić mieszkańców co najmniej na 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin.
Na koszty zależne składają się: zarządzanie nieruchomością, utrzymanie i konserwacja nieruchomości, korespondencja, wodomierz – legalizacja lub wymiana, ciepłomierz/podzielnik kosztów ogrzewania – legalizacja lub wymiana, konserwacja domofonów/videofonów, przeglądy i konserwacja monitoringu, utrzymanie i eksploatacja wind, obsługa węzła c.o., usługi rozliczenia ciepła. Składnikami tych kosztów są również niezbędne wydatki, które należy ponieść mając na uwadze terminowość i konieczność przeprowadzenia przeglądów budowlanych, kominiarskich, elektrycznych, instalacji oddymiania ,dezynfekcji, deratyzacji. Nieodzownym elementem jest także utrzymanie czystości w budynkach i terenów zieleni oraz prowadzenie zindywidualizowanych prac budowlanych na nieruchomościach. Wynikiem powyższego jest zapewnienie odpowiedniego standardu życia oraz utrzymanie właściwego poziomu stanu technicznego budynków. Spółdzielnia w ramach tych działań zawiera długoterminowe umowy wiążąc dostawców stałą ceną mając na celu ograniczenie negatywnych skutków wzrostu cen.
O zmianie wysokości opłat kosztów zależnych Spółdzielnia obowiązana jest zawiadomić co najmniej na 3 miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie.
Struktura kosztów Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej kształtuje się na podobnym poziomie jak w latach poprzednich tj.: koszty niezależne wynoszą około 56 % natomiast koszty zależne około 44 %. Występuje tendencja zwiększonego udziału kosztów niezależnych. Wskazuje to na ograniczony wpływ Spółdzielni na większość kosztów, których wysokość uzależniona jest od organów administracji publicznej, narzucana z góry przez dostawców mediów.
Jacek Gorlik
KSIĘGOWY