Sposoby na oszczędzanie prądu, gazu i wody

2023.02.20

Kto na co dzień odpowiednio ogrzewa mieszkanie, oszczędza wodę i prąd, ten zachowuje w portfelu sporo pieniędzy. Zyskuje na tym nie tylko twój domowy budżet, ale także środowisko, którego naturalne zasoby będą zużywały się wolniej. Pokazujemy przydatne wskazówki jak efektywnie zmniejszać koszty ogrzewania, rachunki za prąd, wodę i gaz. Być może dzięki naszym wskazówkom uda ci się przetrwać trudniejsze finansowo czasy.

Oszczędzanie prądu – młody mężczyzna wyłącza lampkę nocną.

W tekście

  • Co jest wliczone w czynsz?

  • Jak ogrzać mieszkanie, by nie narazić się na dodatkowe koszty?

  • Jak zaoszczędzić na prądzie i mieć mniejsze rachunki

  • Oszczędzanie wody – przydatne wskazówki

 

Co jest wliczane w czynsz?

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, to na pewno nie jest ci obce pojęcie czynszu dla administracji, co jednak zwarte jest w tej opłacie? Wszystko zależy od tego o jaki budynek chodzi, czy jest podłączone do niego ogrzewanie miejskie i kto nim zarządza. Te informacje powinny być dostępne w twojej wspólnocie mieszkaniowej lub jeśli wynajmujesz mieszkanie zawarte w umowie najmu. Najczęściej jednak w czynszu wliczona jest już zaliczka na zużycie wody, wywóz śmieci, koszty ogrzewania, sprzątania klatki schodowej i odśnieżania, fundusz remontowy, koszty konserwatora, oświetlenie budynku i klatki schodowej.

Niektóre z tych opłat są stałe i nie podlegają negocjacji, jednak takie rzeczy, jak zużycie wody i ogrzewania wyliczane jest według stanu liczników. Zależy to od tego ile ciepłej i zimnej wody zużywasz miesięcznie oraz jak bardzo ogrzewasz swoje mieszkanie. Co roku (lub pół) dostaniesz od wspólnoty (lub najemcy) rozliczenie kosztów za dany okres. Jeśli zużyjesz mniej niż przewidywano, to dostaniesz zwrot pieniędzy, natomiast większe zużycie będzie wiązało się z koniecznością dopłaty.

Warto jest rozważnie rozkładać miesięczne koszta i realnie oszacować swoje zużycie, by uniknąć dopłat, które zsumowane mogą być bardzo duże. Oszczędzaj wodę i we właściwy sposób ogrzewaj mieszkanie. W dalszej części artykułu podzielimy się przydatnymi wskazówkami na ten temat.

__________

Wskazówka:

Opłata za prąd nie zalicza się do czynszu, jest ona bezpośrednio regulowana u wybranego przez nas dostawcy. Warto jest porównać ceny różnych operatorów i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Jak ogrzać mieszkanie i nie zrujnować portfela?

Koszty ogrzewania stanowią lwią część miesięcznych opłat. Szczególnie wraz z rosnącymi cenami energii warto jest uważnie przyjrzeć się swojemu zużyciu i we właściwy sposób ogrzewać mieszkanie. To pomoże ci zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Jak ogrzać mieszkanie – kobieta sprawdza czy należy odpowietrzyć kaloryfer.

Wskazówki – jak właściwie ogrzewać mieszkanie

Chcąc odpowiednio ogrzewać mieszkanie, należy najpierw zrozumieć kilka podstawowych zasad. Cyfry na pokrętle od kaloryfera nie oznaczają stopnia ogrzewania, ale odpowiadają temperaturze pomieszczenia, która ma być osiągnięta i utrzymana. Tak więc: gwiazdka zapobiega zamarzaniu (także rur), 1 oznacza 12 stopni, 2 to 16 stopnie, 3 nagrzewa do 20 stopni, 4 odpowiada 24 stopniom, a 5 to 28 stopni.

Dlatego też nie jest wcale potrzebne, ustawienie pokrętła na 5, żeby ogrzać pomieszczenie. Kaloryfer pragnie wtedy osiągnąć zbyt wysoką temperaturę, przez co zużywa więcej energii i kosztuje nas więcej. Ustawiając pokrętło na 3 osiągniemy 20 stopni w pokoju tak samo szybko, zużywając jednak mniej energii do podgrzania.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, jak efektywnie ogrzać mieszkanie, by zaoszczędzić na kosztach:

  • Kontroluj temperaturę: jeśli masz taką możliwość ustaw w każdym pokoju termometr, żeby zawsze wiedzieć jaka panuje w nim temperatura. Eksperci zalecają w około 20 stopni w przestrzeni mieszkalnej, natomiast w mniej używanych pokojach od 16 do 18 stopni. Opłaca się również mniej ogrzewać, a zamiast tego założyć cieplejsze ubrania. Każdy stopień mniej w pokoju oszczędza ci około 6% kosztów ogrzewania.

  • Regularne wietrzenie: dostęp do świeżego powietrza zapobiega powstawaniu pleśni w mieszkaniu. Dlatego też powinno się otwierać okna i wietrzyć co najmniej 3 razy dziennie. Wystarczy krótkie, ale intensywne wietrzenie „na przestrzał“ z otwartymi szeroko drzwiami i oknami. Podczas wietrzenia należy wyłączyć ogrzewanie. Unikaj uchylania okien i zostawiania ich na długi czas, wtedy ucieka więcej ciepła niż przez szybkie wietrzenie.

  • Obniżaj temperaturę zamiast całkowitego wyłączania ogrzewania: gdy wychodzisz do pracy albo wyjeżdżasz w podróż nie wyłączaj całkowicie ogrzewania. Bardziej opłaca się zostawić je skręcone i utrzymywać stałą, ale niską temperaturę. Zużyjesz wtedy mniej energii do ponownego nagrzania pomieszczenia. Taka sama zasada obowiązuje nocą.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu mieszkania – kilka dodatkowych wskazówek do zastosowania na co dzień

Obok odpowiedniego ogrzewania istnieje również kilka innych wskazówek i trików, które pozwolą ci zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania:

  • Odkryj kaloryfer: twój kaloryfer potrzebuje być odsłonięty, by mógł pracować efektywnie. Pilnuj. żeby nie zastawiały go meble czy zasłonki, nie wieszaj także na nim prania.

  • Regularne odpowietrzanie: pamiętaj, żeby przed sezonem grzewczym odpowietrzyć kaloryfery. Dzięki temu wypuszczasz nagromadzone powietrze, a grzejnik może rozgrzać się równomiernie. Jeśli zauważysz, że w sezonie zimowym, twój kaloryfer nierównomiernie się nagrzewa, musisz go ponownie odpowietrzyć.

  • Kontroluj uszczelki: sprawdź uszczelki przy drzwiach i oknach. Jeśli są one nieszczelne tracisz bardzo dużo ciepła i musisz więcej ogrzewać. Jeśli uszczelka nie spełnia już swojego zadania, możesz ją wymienić. W wynajmowanym mieszkaniu powiadom właściciela, powinien jak najszybciej zająć się tą sprawą.

  • Korzystaj ze stopera przeciągów: stoper przeciągów zapobiega uciekaniu ciepła z pomieszczenia przez szparę pomiędzy drzwiami a podłogą. Szczególnie przydatne są one zimą i pozwalają zaoszczędzić pieniądze.

  • Utrzymuj ciepło w pomieszczeniu: jeśli masz zasłonki, żaluzje lub rolety, to zaciągaj je na noc. Dzięki temu dłużej utrzymasz temperaturę w danym pokoju. Dodatkowo możesz za grzejnikiem zamontować ekran odbijający ciepło i zaizolować idące przez pomieszczenie rury.

__________

Wskazówka:

Mieszkając w bloku lub kamiennicy porozmawiaj z sąsiadami i administracją o tym, jak możesz zmniejszyć koszty utrzymania części wspólnych. Poproście o skręcenie lub wyłączenie ogrzewania klatki schodowej. Obniżcie temperaturę ogrzewania na noc o jeden stopień. Światło na schodach i korytarzu włączajcie, tylko kiedy jest to potrzebne.

Jak oszczędzać prąd – triki i wskazówki

Drugim największym kosztem utrzymania domu lub mieszkania jest prąd. Także w tym zakresie możesz w łatwy sposób zmniejszyć swój rachunek za energię elektryczną:

Jak oszczędzać prąd – osoba włącza tryb eko w pralce.
  • Zwróć uwagę na klasę energetyczną: jeśli kupujesz nowy sprzęt do domu, to warto jest sprawdzić, jaką ma klasę energetyczną. Szczególnie stare urządzenia kuchenne, jak lodówki i pralki potrafią być prawdziwymi pożeraczami prądu.

  • Unikaj trybu czuwania: telewizor, wieża stereo czy monitory zużywają prąd nawet w trybie czuwania. Dlatego też odłącz je z kontaktu, gdy ich nie używasz. Wystarczy zainwestować parę groszy w listwę, którą można łatwo wyłączyć. To pomoże ci zaoszczędzić od 5 do 10% zużycia prądu.

  • W odpowiedni sposób ładuj urządzenia elektryczne: kabel do ładowarki na stałe podłączony do gniazdka nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli pragniesz oszczędzać prąd, to odłącz go wtedy, kiedy nie ładujesz telefonu. Naucz się ładować telefon wieczorem, włącz tryb samolotowy na noc i rano ciesz się pełną baterią. Dodatkowo wydłuża to życie baterii, gdy nie ładuje się przez całą noc.

  • Gaś światło: używaj światła tylko wtedy, gdy potrzebujesz. Wychodząc z pokoju zawsze je wyłącz. Jeśli masz taką możliwość wymień również żarówki na LEDy, które zużywają nawet do 80% mniej prądu.

  • Korzystaj z małych urządzeń AGD: kiedy potrzebujesz zagotować wodę, zrobić tosty czy ugotować jajka, lepiej jest użyć czajnika, tostera i urządzenia do gotowania jajek, zamiast robić to na kuchence lub w piekarniku. Zużywają one mniej prądu niż większe sprzęty. Gotowanie na kuchence opłaca się dopiero od większej ilości niż 1,5l wody.

  • Gotuj pod przykrywką: ten prosty sposób pozwoli ci zaoszczędzić dużo prądu. Potrawy nie tylko gotują się szybciej, ale także są lepiej izolowane w garnku, co sprawia, że możesz gotować je na niższym „ogniu”.

  • Odmroź zamrażalnik: pamiętaj o regularnym odmrażaniu zamrażalnika. Warstwa lodu u grubości 1 cm może podwoić zużycie prądu. Optymalna temperatura w lodówce to 7 stopni, a w zamrażalniku -18.

Oszczędzanie wody – przydatne porady

Duże zużycie wody również przyczynia się do wyższych rachunków. Wystarczy jednak zastosować się do naszych porad, by obniżyć swoje koszty:

Oszczędzanie wody – mama i córka zakręciły kran podczas mycia rąk.
  • Użyj armatury pomagającej oszczędzać wodę: specjalna nakładka na kran i prysznic pomogą wyregulować ilość przepływającej wody. To pozwoli na zmniejszenie jej zużycia nawet o 50%.

  • Prysznic zamiast kąpieli w wannie: biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie oszczędzasz około 50l wody, a co za tym idzie płacisz mniejsze rachunki. Jeśli pragniesz jeszcze bardziej zaoszczędzić, zakręć wodę na czas namydlania i skróć czas pod prysznicem (np. do około 5 minut).

  • Zwracaj uwagę na zużycie wody: odkręcaj kran, tylko kiedy naprawdę potrzebujesz. Zakręcaj go, gdy myjesz zęby lub namydlasz ręce. Zmywając ręcznie naczynia napuść wodę do zlewu i zakorkuj go zamiast myć pod bieżącą wodą. Możesz również próbować łapać zimną wodę podczas prysznica, gdy czekasz, jak się nagrzeje – użyj jej do herbaty lub podlewania kwiatków.

  • Odpowiednio spłukuj toaletę: używaj przycisku stop, gdy całość dobrze się spłucze. Jeśli w twojej spłuczce są dwa przyciski, jeden z pewnością uwalnia mniej wody, a drugi więcej – korzystaj z nich zależnie od potrzeb.

  • Korzystaj z programów eko: wszystkie nowoczesne pralki i zmywarki wyposażone są w program eko. Pamiętaj, by uruchamiać urządzenia, gdy są pełne, wtedy jest to najbardziej efektywne i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Szybkie programy pożerają prąd i wodę, należy ich w miarę możliwości unikać.

  • Podlewaj deszczówką: niezależnie od tego, czy masz własny ogródek, czy zieloną oazę na balkonie – postaraj się gromadzić deszczówkę do podlewania kwiatów i ogródka.

__________

Wskazówka:

Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska na bieżąco pojawiają się nowe dodatki dla gospodarstw domowych, które mają na celu obniżenie kosztów rachunków za prąd, wodę czy ogrzewanie. Strona zawiera szczegółowe informacje na temat ich wysokości, warunków uzyskania oraz niezbędne wnioski.

Podsumowanie: oszczędzanie energii cieplnej, wody i prądu naprawdę się opłaca

Z pomocą naszych wskazówek, które w łatwy sposób możesz zaadaptować do twojej rutyny, możesz zaoszczędzić na rachunkach. Dzięki temu uratujesz swój domowy budżet. Jeśli jednak ciągle martwisz się, że będziesz dopłacać po okresie grzewczym, postaraj się co miesiąc odkładać pewną sumę pieniędzy. Wtedy ewentualna dopłata nie uderzy cię tak bardzo po kieszeni.

https://www.gov.pl/web/klimat/dla-gospodarstw-domowych

(dostęp 11.01.2023)

https://muratordom.pl/aktualnosci/ogrzewanie-mieszkania-i-zatrzymywanie-ciepla-jak-utrzymac-cieplo-w-mieszkaniu-proste-sposoby-na-oszczedzanie-ciepla-aa-uQdk-ixMR-jcGw.html

(dostęp 11.01.2023)

https://www.ewe.pl/10-prostych-sposobow-na-oszczedzanie-energii#

(dostęp 11.01.2023)

http://www.gzk.wielka-wies.pl/warto-wiedziec/jak-oszczedzac-wode-w-domu/

(dostęp 11.01.2023)

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jak-oszczedzac-na-ogrzewaniu-w-blokach-najlepsze-sposoby/pcpbfy9

(dostęp 11.01.2023)

Źródła zdjęć

iStock.com/Vlad Yushinov

iStock.com/Dean Mitchell

iStock.com/BakiBG

iStock.com/amphotora

iStock.com/RyanJLane

Jak pozbywamy się odpadów z gospodarstw domowych

2020.12.02

Wielu z nas ma dzisiaj dylematy związane z pozbywaniem się śmieci, zarówno tych codziennych jak i nietypowych (styropianu z opakowań po sprzęcie, opon czy odpadów powstałych przy remoncie). Podstawowy podział to:
– plastik i metal,
– szkło,
– papier,
– bio,
– zmieszane.
Większość z nas orientuje się w tym podziale i nieźle sobie z nim radzi. Czasami jednak pojawiają się wątpliwości. Pomocna wówczas może okazać się informacja zawarta na stronie https://www.czystabydgoszcz.pl/odpady-komunalne/rady-na-odpady/materialy-informacyjne/ lub wyszukiwarka na stronie https://www.czystabydgoszcz.pl/odpady-komunalne/rady-na-odpady/sprawdz-wyrzucic-odpad/
Odpady wielkogabarytowe (np. meble) wywożone są zgodnie z harmonogramem wywieszonym na tablicy ogłoszeń w każdej nieruchomości. Odpady takie należy wystawić wieczorem przed planowanym dniem wywozu.
Planując remont pamiętajmy, że odpadów powstałych podczas prac remontowych nie możemy wyrzucać do „zwykłych” śmieci. Każde gospodarstwo domowe na terenie Bydgoszczy ma prawo do bezpłatnego pozbycia się 1 m3 odpadów poremontowych rocznie. W tym celu należy wystąpić do Spółdzielni o zaświadczenie o wnoszeniu opłat za wywóz odpadów komunalnych, następnie z otrzymanym zaświadczeniem udać się do firmy wywożącej odpady w danym rejonie i pobrać worek na odpady remontowe oraz ustalić termin jego odbioru. Z odpadami poremontowymi nie powinno się mieszać innych odpadów.
Wszystkie inne odpady z gospodarstwa domowego (opony samochodowe, szyby itp.) można bezpłatnie oddać w PSZOKach (Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).
W przypadku wątpliwości, w jaki sposób pozbyć się śmieci można skorzystać z wyszukiwarki https://www.czystabydgoszcz.pl/odpady-komunalne/rady-na-odpady/sprawdz-wyrzucic-odpad/

Wietrzenie mieszkań

2020.12.02

Za przepływ powietrza w lokalach odpowiada instalacja wentylacyjna (nawiewniki w oknach oraz kanały wentylacyjne). Jednak prawidłowe funkcjonowanie budowli wymaga „wpuszczania” większej ilości świeżego powietrza, czyli wietrzenia. Zazwyczaj w okresie letnim oraz późną wiosną i wczesną jesienią, kiedy temperatury na zewnątrz są przyjemne dla człowieka, z wietrzeniem mieszkań nie mamy problemu. Problem pojawia się kiedy temperatury spadają do kilku stopni lub poniżej zera, pada, jest nieprzyjemnie. W takich warunkach też musimy wietrzyć nasze lokale, jednak nie musi się to wiązać z wyższymi rachunkami. Należy zakręcić kaloryfery i poczekać kilkanaście minut. Otworzyć szeroko okno na czas jaki chcemy wietrzyć i następnie je zamknąć. Odczekać kilkanaście minut, żeby temperatura w mieszkaniu się wyrównała i odkręcić kaloryfery.

Użytkowanie instalacji centralnego ogrzewania

2020.12.02

Prawidłowe funkcjonowanie instalacji centralnego ogrzewania wymaga odpowiednich zachowań od wszystkich mieszkańców nieruchomości. Zastosowanie się do ogólnych zasad pozwoli na ograniczenie problemów pojawiających się w sezonie grzewczym oraz dłuższe, prawidłowe działanie instalacji. Należy zatem pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Wymiany grzejników dokonujemy wyłącznie za zgodą spółdzielni i na warunkach przez nią określonych (§6 pkt 1 ppkt a Regulaminu podziału obowiązków pomiędzy Pomorską Spółdzielnią Mieszkaniową w Bydgoszczy a użytkownikami w zakresie remontów i konserwacji lokali), ponieważ nastawy poszczególnych grzejników mają wpływ na cyrkulację wody w całej instalacji.
  • W sezonie letnim (kiedy ciepło nie jest dostarczane do lokali), ze szczególnym uwzględnieniem okresu rozruchowego (pojawia się informacja, że niedługo rozpocznie się dostarczanie ciepła do lokali) należy maksymalnie „rozkręcić” grzejniki, czyli pokrętła ustawić na „5”. Takie ustawienie sprawi, że w trakcie uzupełniania wody w instalacji (np. po wymianie grzejnika przez mieszkańców) maksymalna część instalacji zostanie wypełniona wodą, a tym samym nie będzie „brakowało” wody w przypadku odkręcania kolejnych grzejników. Po uruchomieniu ogrzewania regulacja poszczególnych grzejników jest dowolna.

Przegląd elektryczny

2020.12.02

Zgodnie z art. 62 pkt 1.1.c ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest przynajmniej raz na pięć lat sprawdzać stan techniczny instalacji elektrycznej, w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości (np. brak uziemienia), które mogły pojawić się np. w wyniku zużycia materiału i mogą zagrażać życiu i zdrowiu mieszkańców oraz bezpieczeństwu budynku.

Przegląd gazowy

2020.12.02

Zgodnie z art. 62 pkt 1.1.c ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest przynajmniej raz w roku sprawdzać stan techniczny instalacji gazowej, co ma celu wykrycie ewentualnych nieszczelności, które mogły pojawić się np. w wyniku zużycia materiału i mogą zagrażać życiu, zdrowiu mieszkańców oraz bezpieczeństwu budynku.

Przegląd kominiarski

2020.12.02

Zgodnie z art. 62 pkt 1.1.c ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest, przynajmniej raz w roku, sprawdzać stan techniczny przewodów kominowych, w tym przewodów wentylacyjnych. Przewody wentylacyjne współodpowiadają za prawidłowy przepływ powietrza w lokalach zapewniając właściwą wentylację, co wpływa na wilgotność powietrza, ewentualny rozwój grzybów czy ochronę zdrowia i życia w przypadku uwalniania się niektórych substancji trujących, np. gazu.